Iran Canada

INTERCHANGE 4TH EDITION


اینترچنج (Interchange ) مجموعه کتب آموزشی مخصوص بزرگسالان و نوجوانان کشورهای غیرانگلیسی زبان می باشد، که توسط پروفسور جک سی ریچاردز، استاد دانشگاه در رشته زبانشناسی کاربردی و تئوریه پرداز برجسته ی آموزش زبان انگلیسی به رشته تحریر در آمد.

این سیستم آموزشی قدرتمند و ماندگار شامل 4 سری کتاب می باشد که از سطح یا کتاب Intro آغاز شده و به Interchange 3 ختم می شود .

مخاطبان Intro کسانی هستند که به تازگی تصمیم به یادگیری زبان انگلیسی گرفته اند و یا false beginner محسوب می شوند؛ به این معنی که تا حدی با زبان انگلیسی آشنایی دارند، اما آموخته هایشان پراکنده و یا حتی اشتباه است (مانند بیشتر کسانی که در نظام آموزش و پرورش ایران زبان می آموزند). در این کتاب، زبان آموز با اصول اولیه ی زبان انگلیسی آشنا می گردد.

مجموعه ی اینترچنج، به جز کتاب دانش آموز و سی دی صوتی و کتاب کار، یک مجموعه فیلم های تصویری همراه با کتاب های فیلم را نیز شامل می شود. برای هر فصل از اینترچنج، یک فیلم حدودا ۵ تا ۱۰ دقیقه ای ساخته شده که در هنگام تماشای فیلم، موضوع، واژگان، و گرامر همان فصل مرور می گردد.

در این سیستم از شیوه رایج موضوعی برای طراحی درس ها استفاده کرده اند و این امکان را به زبان آموزمی دهند که درباره موضوع های متنوع، اطلاعات مناسبی کسب نماید و با همکلاسان خود گفتگو کند. موضوع های انتخاب شده، بر اساس سطح کتاب گلچین شده است. در این بخش به معرفی اجمالی موضوعات کتب این مجموعه می پیردازیم:

کتاب : Interchange1 در این کتاب علاوه بر مروری بر اطلاعات فراگرفته شده در کتابintro ، زبان آموز را در سطح مقدماتی (elementary) با زبان انگلیسی آشنا می کند. فهرست موضوعی این کتاب، به شرح زیر می باشد:

فصل ۱: آشنایی و احوال پرسی، فصل ۲ : گذراندن روز، فصل ۳: خرید از بازار، فصل ۴: موسیقی ، فصل 5: صحبت درباره خانواده، فصل 6: ورزش، فصل 7: تعطیلات و اوقات فراغت، فصل 8: آدرس دادن و آدرس گرفتن، فصل 9: صحبت درباره ظاهر افراد (چهره، لباس،…)، فصل 10: تجربه های عجیب، فصل 11: توصیف شهرها، فصل 12: بهداشت و درمان، فصل 13: رستوران، فصل 14: جغرافیا و توصیف رودها، کوه ها، دریاها…، فصل 15: دعوت، پذیرش و رد کردن دعوت، فصل 16:تغییرات در افراد و در زندگی موضوع های کتاب

کتاب interchange2 : در این کتاب ضمن مرور آموخته های قبلی زبان آموز و تکمیل آنها، زبان آموز را تا سطح اطلاعاتی پیش از متوسط (pre-intermediate) ارتقا میدهد. فهرست موضوعی این کتاب، به شرح زیر می باشد:

فصل ۱: خاطرات گذشته، فصل2: ترافیک و حمل و نقل شهری، فصل 3: توصیف خانه و آپارتمان، فصل 4: آشپزی، فصل 5: گذراندن تعطیلات، فصل 6: کار “خانه” و اعتراض های رایج در خانواده، فصل 7: فن آوری، فصل 8: تعطیلات رسمی و جشن ها، فصل 9: گذشته، حال، آینده، فصل 10: مهارت ها و توانمندی ها، فصل 11: بناهای معروف، فصل 12: افراد مشهور و موفق، فصل 13: سینما، فصل 14: ایما و اشاره، و ارتباط غیرکلامی، فصل 15: اخبار حوادث، فصل 16: بهانه و توجیه

کتاب interchange3 : زبان آموزانی که در موضوعات دستوری( گرامری) و دایره ی لغات، در سطح متوسط ( intermediate) قرار داشته باشند، به این معنا که این افراد قادر هستند در محافل دوستانه، فرودگاه، فروشگاه و خیابان با دیگران انگلیسی زبان ها ارتباط برقرار کنند، با استفاده از این کتاب به گسترش دایره لغات و همچنین صحبت کردن هرچه روان تر می پردازند . برخی نکات دستوری را فرامی گیرند و با برخی از اصطلاحات آشنا می شوند. سرفصل های کتاب به شرح زیر می باشد :

فصل ۱:عشق و ازدواج، فصل 2: شغل و شخصیت افراد، فصل 3: تقاضاهای ناخوشایند، فصل 4: روزنامه، فصل 5: تفاوت های فرهنگی، فصل 6: شکایت های رایج، فصل 7: مشکلات جامعه شهری، فصل 8: رشته های دانشگاهی، فصل 9: مشاغل خدماتی، فصل 10: مدهای رایج در جامعه (غیر از لباس)، فصل 11: مراحل مختلف زندگی، فصل 12: عادت های بد، فصل 13: صنعت سینما، فصل 14: شرکت های موفق، فصل 15: قوانین عجیب، فصل 16: زنان موفق

در اینترچنج به ازای هر ۲ فصل، یک تمرین دوره ای (Progress Check) وجود دارد. در تمرین دوره ای Progress Check که در انتهای هر ۲ فصل، به مرور فصل های مربوط می پردازد نیز، تمرین شفاهی مشابهی وجود دارد.

دوره تکمیلی فوق متوسط upper intermediate این متد با دو کتاب Passages ادامه می یابد. اگر چه نویسنده این کتاب سعی کرده تغییری محسوس در روند یادگیری زبان آموز ایجاد کند و علاوه بر امتداد مسیر یادگیری در روند مکالمه و گفت و شنود، او را به خواندن و درک مفاهیم و یا به عبارتی تحصیل آکادمیک هدایت نماید، اما به دلیل سنگین بودن مطالب؛ زبان آموزان اشتیاق چندانی به ادامه آن از خود نشان نمی دهند، در عین حال کتابهای فوق الذکر حائز بار علمی مناسب بوده و از بهترین چارچوب آموزشی در نوع خود برخوردار می باشند.

ویژگی های کلیدی این مجموعه به شرح زیر است:

  • برنامه ی درسی چند مهارتی امتحان شده
  • تمرکز بر دقت بیان و شیوایی گفتار
  •  موضوعات به روز از دنیای واقعی
  •  آموزش دستور زبان در زمینه های ارتباطی
  •  استفاده از فعالیت های مبتنی بر مهارت های شنیداری
  •  برنامه ی درسی برای استفاده از تلفظ صحیح کلمات
  •  دانشجو محور بودن روش تدریس
  •  CD های صوتی و تصویری با کیفیت بالا
  •  کتاب کار و تمرین آن لاین

قابل توجه اینکه سری کتابهای جدید Interchange توسط انتشارات زبان نصیر چاپ گردیده و در سراسر ایران با نام این انتشارات توزیع می گردد .

مطالب فوق ترجمه شده از سایت رسمی انتشارات کمبریج می باشد.